PARK VOJAŠKE ZGODOVINE PIVKA
Park vojaške zgodovine Pivka je dobrih 60 kilometrov oddaljen od Ljubljane. Nahaja se tik ob glavni cesti Postojna – Ilirska Bistrica. Je eden izmed največjih muzejskih kompleksov v Sloveniji in je tudi eden izmed najbolj obiskanih in poznanih slovenskih muzejev.
Bistvo Parka vojaške zgodovine je rešitev pred uničenjem velikega števila vojaških eksponatov iz različnih zgodovinskih obdobij.
V parku vojaške zgodovine tako lahko vidimo:
- različna vojaška vozila,
- veliko tankov in drugih oklepnih vozil,
- letala,
- znameniti policijski čoln,
- podmornico,
- gasilska in policijska vozila,
- vojaško lokomotivo iz druge svetovne vojne,
- tipično opremljen bivalni prostor iz časa osamosvojitve,
- zgodovino JLA,
- zgodovino osamosvojitvene vojne…
Park vojaške zgodovine je v upravljanju Javnega zavoda »Park vojaške zgodovine Pivka«, katerega ustanoviteljica je Občina Pivka.
Razstavni prostor muzeja je razdeljen na štiri sklope in sicer prvi sklop je objekt, kjer se nahaja kantina, trgovina s spominki in več razstav v nadstropjih stavbe, drugi sklop je zunanji razstavni plato, kjer se nahajajo večji razstavni eksponati, tretji sklop sta dva objekta v katerem se nahajajo predvsem bojna vozila – tanki, ter četrti sklop, kjer so v hangarju razstavljeni različni vojaški, gasilski in policijski eksponati, ter znamenita podmornica.
Policijski čoln P-111, dolžine 19,86m, širine 5m, ugreza 1,8m in teže 44ton. Največja hitrost čolna je bila 68,5km/h. Imel je dva motorja skupne moči 1.652KM. Splovljeno je bilo avgusta 1994. Novembra 2021 so ga rešili pred razrezom s umestitvijo v zbirko muzeja.
Jurišno transportni vojaški helikopter Mil Mi-8, dolžine 18,2m, višine 5,56m, premer rotorja 21,29m, mase 7.260kg, vzletne mase 13.000kg in največje hitrosti 260km/h. Letel je lahko na višini do 4.500m, domet je imel 610km. Imel je dva motorja skupne moči 1.454kW. Proizvajali so jih v Sovjetski zvezi.
Samovozni raketni sistem ROLAND 2, največje hitrosti 90km/h, skupne teže 26,5t, dolžine 10m, višine 4,15m (5,52m v operativnem položaju), širine 2,9m. Imel je oborožitev 10 raket zemlja-zrak, dosega 6.500m in hitrosti 500m/s.
Lokomotiva vrste 52, mase 145,7t, dolžine 22,975m in največje hitrosti 80km/h. Ta lokomotiva je bila razvita med drugo svetovno vojno za potrebe nemškega osvajanja Evrope.
Maketa podzemne letalske baze Željava – objekt 505. To je bil projekt enega največjih vojaških infrastrukturnih projektov v nekdanji Jugoslaviji. Bazo so gradili v letih od 1956 do 1968. Kompleks je imel pet vzletno pristajalnih stez in štiri vhode v podzemni del baze, ki je obsegal več kot 3.500m dolg sistem tunelov in galerij s širino do 20m in višino do 12m.
V nadaljevanju vam predstavljamo še nekaj fotografij zanimivih razstav Parka vojaške zgodovine v Pivki.
Zanimiv je tudi prikaz avtentično opremljenega bivalnega prostora iz časa osamosvojitve.
Tik ob cesti Postojna – Ilirska Bistrica se nahaja velik parkirni prostor od katerega vodi le kratka pot do samega Parka vojaške zgodovine.
V kolikor ste na poti proti morju, oziroma želite doživeti nekaj drugačnega je obisk Parka vojaške zgodovine Pivka dobra in poučna odločitev za vse generacije.
Več informacij o Parku vojaške zgodovine lahko dobite na njihovi spletni strani PARKA VOJAŠKE ZGODOVINE.
Avtor: Ekipa Veseli upokojenec